Jemná motorika u miminek

Jemná motorika u miminek 

Asi každá maminka dospěje do stavu, kdy začíná řešit, jaké botičky jsou vhodné, jestli je čas na tohle ovoce, jestli už může miminko tenhle sýr apod. Dobré je, že jemnou motoriku u dětí můžeme rozvíjet vlastně už velmi brzy. Často k tomu nepotřebujeme ani speciální pomůcky nebo hračky. Stačí obyčejné podněty, které miminko běžně obklopují. 

Je lepší, když se maminka nesnaží za každou cenu mít tabulkové miminko a vnímá zejména individuální vývoj svého vlastního miminka. Porovnávání by mělo sloužit spíš jako orientační bod, ale ne jako faktor, proč bychom se měli stresovat a nedejbože miminko do něčeho tlačit :) Pokud přetrvává ale delší dobu stav, který ve vás vyvolává neklid, je dobré navštívit odborníka. 

 

Jako opička

Novorozenci mají velmi silný úchop. Ručičky miminek po porodu jsou často zaťaty v pěst s palečkem schovaným uvnitř prstíků. Většinou je schopno miminko na kratší dobu rozevřít a zase vrátit ručičku do původní polohy. Tady lze “otestovat” správný úchop tak, že mu vložíme prst do otevřené dlaně a mimčo by nám mělo prst pevně sevřít. Přibližně po 5. měsíci miminka už uchopují předměty vědomě. 

Co dát miminku do ručičky? 

Dnes máme obrovský výběr hraček pro miminka. Od chrastítek až po různé molitanové kostky. Musíme se připravit na to, že většina pomůcek/hraček skončí v puse, takže bychom měli vybírat takové hračky, které jsou pro malé děti nezávadné. Týká se to hlavně různých barev, ostrých hran, chlupů, malých předmětů, které by mohly spolknout apod. 

miminko       chrastítko   Výstřižek

   Už kolem 9. měsíce lze s dětmi hrát hru, kdy sbírají ze země nebo podložky drobné předměty. U nás to dost fungovalo na kousky natrhaného papíru nebo drobečky :)). Doma se smáli, protože náš syn našel i ten nejminiaturnější drobeček, opatrně si na prstík drobek přilepil a vyčítavě se na mě podíval jako ...no mami :))  Mimo to, že budeme dávat pozor, aby neskončilo něco nebezpečného v pusince, můžeme být v této “hře” dost kreativní a vlastně k tomu nepotřebujeme ani žádné speciální pomůcky. Venku můžeme použít klacíky, listy, kamínky, doma papír, kousky ovoce nebo zeleniny, křupky apod. Postupem času můžeme zapojit stavění předmětů na sebe - oblíbené komínky. Na výběr mají maminky také z velkého množství kostiček, kuželů, kam miminko nasazuje kroužky.

duha    dsewcecrwe    kostky  
Miminka milují malování, tedy v jejich případě spíš nekontrolované čmárání, ale i to se počítá. Doporučujeme speciální pastelky pro malé děti a prostor, kde může malý umělec tvořit. My jsme prostor měli a stejně si náš drak našel sedačku a nově vymalovanou zeď v ložnici, ale jsem osobně zastáncem myšlenky, že malování v dětech rozvíjí fantazii a podporuje rozvoj jemné motoriky, tak jsme “obalili” sedačku a zeď asi budeme malovat, až nám dítka odrostou :) Pro malé děti kolem jednoho roku se vyrábějí pastelky ve tvaru kuželu, širokého trojhranu či kuličky a dokonce i barevné kamínky. 

voskovka   pastelky   whjbdchjewbchjbewc

                                                               

Nesmíme zapomínat na různé vkládačky, labyrinty a šněrovačky. Velkým hitem jsou activity boardy, které jsou perfektní v tom, že si takový board snadno vyrobíte také doma. 

Výstřižek sadafda       Snímek obrazovky 2019-07-08 v 16.37.29

 

Není nad to, když si může miminko procvičovat prstíky při každodenních činnostech a pohyby ruky se mu stávají tedy mnohem víc přirozené. Je tedy dobré miminko pomalu zapojovat do sbírání hraček, ale i jiných předmětů. Dbát na bezpečnost je samozřejmě důležité, ale mysleme na to, že pro miminko je svět nový a zpočátku jsou pro něj pusa a ruce jediným pomocníkem, jak se o něm dozvědět víc. 

Váš Baby Fox :)