Střih sem, střih tam

Tvořivé okénko 

 U nás doma se to teď hemží pastelkami, křídami, modelínou a prstovými barvami. Pravda je, že to vždy obnáší závěrečný “nemalý” úklid a menší očistu prstů, obličeje, oblečení a občas i míst, kam byste nevěřili, že se kousek modelíny může dostat. Inspirací na tvoření s dětmi je několik. Já mám ráda tvoření s papíru nebo něčeho, co najdu doma a nemusím kvůli tomu objednávat speciální pomůcky, které nejsou běžně k dostání. Zároveň nám je jasné, že aktivity, kdy Vaše dítko sedí nehnutě na židli a něco tvoří by měly být svižější a něměli byste strávit přípravou aktivity půl dne...musíme děti také nakrmit že :) 

V tvořivém okénku si ukážeme vždy jednoduchý výrobek, který si můžete vytvořit sami doma nebo použít naši šablonu. 

Kdy je čas na nůžky a jaké jsou do začátku nejlepší 

Stříhání jako takové je důležité nejen pro procvičování jemné motoriky, ale také díky zavírání a otevírání nůžek, pro procvičení a posílení svalů na ruce. Tím, jak dítě jednou rukou drží papír a druhou stříhá, rozvíjí mimo jiné tzv. bilaterální koordinaci. To znamená, že dítě zapojí obě strany těla současně, ale každá ruka provádí jiný úkol. Jde také o činnost, při které děti rozvíjí soustředěnost. 

Dnes jdou dostupné nůžky, které jsou určené dětem od 2 let. Lze říct, že jediné, co by s nimi měly děti ustřihnout je papír :) Nezapomínejte dbát na správné držení nůžek, aby si děti vytvářely hned od začátku správný návyk. U malých dětí, které se s nůžkami učí je potřeba sedět a dohlížet na to, co a jak stříhají :) Klidně jim veďte ruku, natočte ji správným směrem nebo přidržujte papír.

Snímek obrazovky 2019-09-06 v 23.27.43

Pravák nebo levák

Doba, kdy se laváci přeučovali je naštěstí už pryč. K levákům patřil třeba Albert Einstein, Ronald Reagan, Charlie Chaplin a poměrně velká část současné britské královské rodiny. Ač někteří odborníci tvrdí, že levorukost lze odhalit už v děloze, tak zcela jasno by mělo být po třetím roce života, kdy lze pozorovat, jak dítě dává přednost levé ruce před pravou v některých činnostech. Jedná se zejména o mávání, ukazování, nošení hraček apod. Později sledujeme držení pastelek, křídy, lžíce nebo házení předmětů. 

Proč bychom to měli řešit? To, proč je dobré vědět, zda je vaše dítě pravák či levák je zejména proto, že tím včas můžeme předejít nepříjemnostem a možná i zbytečnému stresu při nástupu do školky a později do školy. Přeci jen levorukost má některá specifika, která je dobré zejména u malých dětí brát v úvahu. 

 

Tip na výrobek

Tlama - loutka

Docela nápaditý výrobek, který zvládnete i s mladšími dětmi. Můžete dětem připravit šablony nebo starším nechat volnou ruku, aby se s tlamou potrápily samy. Lze využít i jako přání, kdy do tlamy napíšeme nějaký vzkaz. Připravili jsme pro vás dvě šablony, které stačí po vytisknutí na pevnější papír jenom vystřihnout a dolepit k zadní části pásky, aby se dala tlama držet a otevírat. 

Snímek obrazovky 2019-09-04 v 22.16.29  Snímek obrazovky 2019-09-04 v 22.16.40  Snímek obrazovky 2019-09-04 v 22.16.56

 

Příště si ukážeme, jak si doma připravit výbornou pomůcku při výuce barev, tvarů, čísel. 

Váš Baby Fox 

žralok kopie